Create an Account
2019-09-15
Posted by

Gitmeden Önce
Askere gitmeye karar vermek ve şubede işlemleri başlatmakla, kendinizi kışlanın kapısından girerken bulmanız arasında geçen zaman gerçekten çok hızlı. Bu sürede birçok konuda panik yapıyoruz, acaba nasıl bir yerdir diye düşünüyoruz, sınav sonucu açıklanınca hemen uçak/otobüs bileti almaya ve askeri malzeme satan mağazalara koşturuyoruz. Peki gideceğimiz yer Malatya çıkmışsa ne yapmak lazım? İyi haber, Malatya askerlik yapmak için güzel bir yer. Malatya Doğu Anadolu’nun en gelişmiş şehri olarak kabul ediliyor, “Doğu’nun Paris’i” de diyorlar. Yani şanslı bir sonuç gelmiş diyebiliriz. İhtiyaç duyacağınız her şeyi Malatya’da bulabilirsiniz korkmayın.

Malatya’ya İstanbul’dan ulaşım için otobüs çok doğru bir tercih değil, Malatya’da havaalanı olduğu için uçak bileti rahatça bulabilirsiniz, birçok firmanın (OnurAir, Pegasus, THY) Malatya seferleri var. Yakın illerden tabii otobüsle gidilebilir, Gaziantep, Hatay..vs gibi. Malatya’ya ulaştıktan sonra Altay kışlasına ulaşmak için Gaziantep otoyolu üzerinden Altay kışlasına giden minibüsleri ve ya yine direkt kışlaya giden otobüsleri kullanabilirsiniz.

Bilet işini hallettik, peki askerlik malzemesi ne alacağız? Öncelikle her ne alacaksanız mutlaka Malatya’ya gittiğinizde alın. 1-2 saat erken gidin, dolaşıp neye ihtiyacınız varsa hepsini almış olursunuz. Hiç boşuna uçakta/otobüste bavul taşımayın. Nereden alacağım dersiniz, Malatya çarşıda PTT binası var. Onun hemen solundan askeri malzemeler satılan hana (Evliyaoğlu İş Hanı) bir sokak iner.  Zaten sokaktan aşağıya şöyle bir bakınca, özellikle haftasonu ise asker sokağı olduğu anlaşılıyor  Askerlere hitap eden birçok yeri de  (playstation cafe, internet cafe, hamam..vs) bu sokakta bulabilirsiniz. Asker pasajını bulduktan sonra ihtiyaçlarımı nereden alayım derseniz, dükkanlardan fiyat almanızı öneriririm, ama İstanbul’dan daha ucuza alacağınız kesin. Pasajın girişinde Özge Asker Pazarı vardır, sahibi İbrahim Abi çok iyidir ve güvenilirdir. Sadece eşya satın almak konusunda değil, emanet bırakmak konusunda da çok güvenilirdir.

Satın almadan almadan önce bilin ki askerlere malzeme veriliyor. Almadan önce size verilecekleri düşünün, belki bazı şeyleri götürmezsiniz. Ya vermezlerse gibi endişeleriniz varsa yine alır gidersiniz. Verilenler (kamuflajlar dışında) hatırladığım kadarıyla şöyle:

 • Diş fırçası/macunu
 • Eşofman takımı
 • 2 adet havlu
 • Bir çift spor ayakkabı
 • 2 adet fanila
 • 1 çift spor çorap
 • 2 çift kalın çorap
 • 2 adet iç çamaşırı
 • duşlarda giymek için şort
 • spor şortu
 • terlik
 • yün içlik
 • ve bunların koyulduğu bir spor çantası.

Askeri malzeme dükkanlarından alacaklarınıza gelelim. Abartmamak kaydıyla bazı malzemeleri dışardan almak gerekli, çünkü kantinlerden temin etmek zor olabiliyor. Ayrıca botlar ayağınıza vururken kantine yürümek zor gelir  Temin edilmesi gerekli diğer şeyleri genel olarak listelersek: asker malzeme setleri sayfamızı mutlaka ziyaret edebilirsiniz.

 • Traş takımı (jilet kullanın, makina zor, priz bulamazsınız)
 • Banyo takımı (sabun, lif, sabunluk, şampuan)
 • Diğer temizlik malzemeleri: Islak mendil, ıslak tuvalet kağıdı (çok faydalı :))
 • Bot ve dolap kilidi (siz yine de kilide güvenip en sevdiğiniz ayakkabınızı giyip gelmeyin, 3-5 liralık kilit sonuçta demir kapı değil)
 • Bol bol yeşil atlet, fanila, siyah kışlık çorap (20’şer olabilir, yıkamaya kasmayın ucuz zaten)
 • Kendinize ait bir eşofman/pijama takımı (askeriyenin verdiğiyle spor yapacaksınız, yatmak için ayrı getirin, ayrıca eşofman bedeni de olmayabiliyor)
 • Havlu (verdiklerinden başka havlu isterseniz getirin)
 • Terlik (veriyorlar fakat çok rahat değil, ucuzundan bir tane alın)
 • Telefon kartı (Cep telefonlarını aramak için ucuz kartlar var, 40-45 dk 5 TL civarıydı)
 • İçlik ve ya içlik olarak giyebileceğiniz bir penye takımı (verilen yün olduğu batıyor, ama şu termal içlik denilen ürüne bir sürü para vermeyin, pazardan alın yeşil bir takım giyin)
 • Vatka (bot vurur diyorsanız, ama kötü haber, vuracağı varsa her şekilde vurur  )
 • Çengelli iğne (bir sürü şeye lazım oldu bana da saçma gelmişti ama götürün)
 • Pudra (ayaklarınızı rahatlatması için, basit ucuz bir pudra alın)
 • Çamaşır filesi (banyoya giderken ve ya çamaşırlarınızı yıkatırken kullanabilirsiniz)
 • Temiz/kirli torbası
 • Krem (Kışın gidiyorsanız biraz soğuk tabii)
 • Kıyafet koruma kılıfı (şeffaf)

Tıraş malzemeleri ve Bot Bakım Malzemeleri kısmını da mutlaka incelemenizi önerim

Nerede Kalınır?
Acemiliğiniz bittikten sonra evci iznine çıkıp da kalacak yer ararsanız birçok alternatif var. Eğer ekstra şık bir otele gideyim tatil gibi 2 gün geçireyim derseniz Altay kışlasının yakınlarında Anemon Hotel’de kalabilirsiniz. Zaten kışlanın birçok yerinden bakınca oteli görebilirsiniz, birçok zaman orada olmayı hayal edeceksiniz  Anemon Hotel dışında Malatya’da birçok otel var: Saray mahallesindeki Aksaç Otel’de ve ya Ankara-Gaziantep karayolu üzerindeki otellerde kalabilirsiniz. Ben teslim olmadan 1 gün önce gittiğim Malatya’da Ankara-Gaziantep karayolu üzerindeki Avşar Otel’de kalmıştım, odaları gayet şıktı. Ayrıca evci izninde ailemle Malatya Öğretmen Evi’nde kaldık, o da ekstra bir şıklığı olmayan ama eksiği de olmayan bir oteldi.

Ne Yesek?
Malatya’da şehir hayatından kopmak istemeyenler MalatyaPark AVM’ye gidebilirler. Burada birçok tanıdık yemek firması var: Burger King, McDonalds, Popeyes..vs.

Sabahları açık büfe kahvaltı etmek isterseniz Nostalji Malatya Evi’ne gidebilirsiniz. Burada örneğin 6 kişiyseniz 3 kişilik serpme kahvaltı söyler, adam başı da birer menemen/omlet alırsanız misler gibi doyarsınız. İlk evci izninde yediğim sucuklu yumurtadan sonra ağlayacaktım. Ayrıca kahvaltıya gitmeden önce “yağlı” denilen ekmekten de almanızı tavsiye ederim, Nostalji’de vermiyorlardı. Genel olarak kişi başı 8-10 liraya sizi bütün gün götürebilecek bir kahvaltı etmiş olursunuz. Kahvaltı için ayrıca Hasbihal’e de gidebilirsiniz.

Malatya’da et/kebap tarzı yiyebileceğiniz yemekler de var. Mesela çok güzel bir lahmacun için Öz Urfa Kebap Salonu‘nda gidebilir, sonrasında bir künefeyle cila çekebilirsiniz. Ayrıca “altı ezmeli” diye bir yemek de var bulabilirseniz onu da tavsiye ederim. Etlerin önünüzde piştiği açık havada ocak başı olarak tarif edebileceğim bir yer daha var, tam olarak Avşar Otel‘in karşısında yer alıyor. Ali Usta’nın Yeri’ydi sanırım adı, net olarak hatırlamıyorum, ama etlerin tadını hatırlıyorum 

Tabii ki Malatya’nın asıl simgesi olan Kayısı ürünlerini görmeden, tatmadan Malatya’dan gelmeyin. Karnınız açsa gidip dükkanlarda yapılan ikramlarla bile karnınızı doyurursunuz.  Kayısı dönerini mutlaka deneyin.

Eğlence
Malatya’da birçok kışla olduğu için halk geçiminin önemli bir kısmını askerlerden sağlıyor. Bu nedenle playstation kafe, internet kafe gibi yerler bulmakta sıkıntı yaşamazsınız. Fakat tüm askerler çarşıda iken bu gibi kafelerde yer bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle ilk hafta bakın, ne vakit neresi dolu oluyorsa ona göre ters zamanlarda gidersiniz  Ayrıca çok sayıda olan hamamlara da gidip rahatlayabilirsiniz. Buralarla ilgili fazla detay vermeyeceğim, zaten çok fazla yer bulabilirsiniz. Malatya Park’a ve ya çarşıdaki Yeşil Sinema’ya gidip çok ucuza film de izleyebilirsiniz.

Malatya’da mutlaka yapmanız gereken bir şey ise nargile içmek. İstanbul’a döndükten sonra hiçbir yerdeki nargilede Malatya’da içtiğim nargilelerin tadını alamadım. Bunda büyük oranda doğu ülkelerinden Malatya’ya bolca gelen tütünlerin etkisi var. Malatya’da nerede nargile içeyim derseniz, nazik personeli ve doyum olmaz nargilesiyle Semerkant Nargile Kafe‘yi tavsiye ederim. Ayrıca bu kafenin yer aldığı  Kanal Boyu caddesinde birçok nargile kafe de var. Yine bu caddede kış aylarında sahlep içmek isterseniz Mado ve Özsüt de var.

Tags: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top

İlk Alışverişinize Özel %10

İndirim Kazanmak

İçin Hemen Kayıt Olun!

×